• Aga

Wyższe kary dla złodziei tablic rejestracyjnych

Zaktualizowano: 28 lut

Rząd przyjął projekt zmian w kodeksie karnym- wyższe kary czekają nie tylko na grabieżców tablic, ale przede wszystkim będą dotkliwsze dla pijanych kierowców.

fot. Piotr Mickiewicz


Środowisko kierowców powinno mówić jednym głosem- wsiadanie za kierownicę pod wpływem alkoholu z pewnością jest jednym z najgorszych czynów, na jakie można sobie pozwolić. W związku z tym nie powinniśmy stawać w obronie osób, które umyślnie mogą potencjalnie doprowadzić do ogromnej tragedii.


Ministerstwo sprawiedliwości przygotowało (przyjęty przez rząd 8 lutego) projekt zmian w Kodeksie karnym. Znaczna część zapisów dotyczy nietrzeźwych kierowców, ale znalazł się również fragment o złodziejach tablic.


  1. Niezależnie od tego, czy nietrzeźwy kierowca spowoduje wypadek czy też nie, gdy osiągnie wynik powyżej 1,5 promila alkoholu we krwi, straci samochód. Policja zajmie jego mienie na okres do siedmiu dni, następnie prokurator orzeknie zabezpieczenie tego mienia, a sąd obligatoryjnie orzeknie przepadek pojazdu.

  2. Jeśli jednak wypadek nie będzie miał miejsca, sąd może odstąpić od orzeczenia przepadku, jednak jedynie jeżeli zachodzi wyjątkowy wypadek uzasadniony szczególnymi okolicznościami. Nie przewiduje się natomiast taryfy ulgowej dla recydywistów- dla nich przepadek przewidziany jest już od 0,5 promila.

  3. Jeśli kierowca spowoduje wypadek już pod wpływem alkoholu z wynikiem 0,5 promila we krwi, sąd może już zabrać samochód.

  4. Jeśli kierowca nie jest właścicielem konfiskowanego samochodu lub wynajmuje go np. na podstawie umowy leasingu, sąd orzeknie przepadek równowartości pojazdu sprzed wypadku.
Oprócz drastycznego podwyższenia kar więzienia dla sprawców wypadków drogowych pod wpływem alkoholu, znalazł się również istotny zapis mówiący o tym, że identyczne sankcje jak nietrzeźwy kierowca poniesie prowadzący pojazd, który spożył alkohol już po wypadku, ale jeszcze przed wykonaniem pomiaru przez policję.


Obecnie kradzież tablic rejestracyjnych kwalifikowana jest jako wykroczenie karane aresztem od 5 do 30 dni, pozbawieniem wolności od 1 miesiąca lub grzywny od 20 do 5000 złotych. Ma zmienić się kwalifikacja czynu na przestępstwo, a karane ma być pozbawieniem wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

0 komentarzy