• Aga

Jak zabezpieczyć auto przed wichurą?

Zaktualizowano: 28 lut

Prognozy pogody są w tym roku bezlitosne- już w styczniu mieliśmy do czynienia z wyładowaniami atmosferycznymi, a dziś zachodnia część naszego kraju jest zagrożona przejściem aż dwóch orkanów. Jak więc radzić sobie w takiej sytuacji?

Jak podaje strona KiKŚ- Konflikty i katastrofy światowe, dziś tj. 16 Lutego 2022 roku został wystawiony bardzo rzadki, trzeci, najwyższy stopień ostrzeżenia dla zachodniej części Polski przez ESTOFEX. Oznacza on, że część naszego kraju nawiedzą ekstremalne podmuchy wiatru wraz z trąbami powietrznymi. Niebezpieczny prąd powietrza płynie do nas od zachodniej strony- przyniesie on burze i gwałtowne wyładowania.


Jak możemy ochronić nasz pojazd?

Przede wszystkim nie możemy popadać w panikę. Możemy uchronić nasz dobytek przed niesprzyjającymi okolicznościami przyrody. Przede wszystkim skorzystajmy z garażu, o ile jest to możliwe. Dzięki temu unikniemy przykrych konsekwencji, jakie niesie z sobą chociażby gradobicie czy przewracające się drzewo. Jeśli jednak takowego nie posiadamy, pamiętajmy:


  • unikajmy parkowania pod drzewami

  • jeśli nie mamy możliwości zostawienia pojazdu w garażu, wybierzmy otwartą przestrzeń np. stację benzynową czy parking pod marketem

  • jeśli zapowiada się duże gradobicie, osłońmy nasz samochód kocami lub kołdrami, które przytrzaśniemy drzwiami

  • unikajmy jazdy przez las, jeśli to możliwe. W przypadku, gdy będzie to nieuniknione, jak najszybciej zatrzymajmy się na odcinku pozbawionym drzew na otwartej przestrzeni jednocześnie w taki sposób, by droga była drożna
A co z odszkodowaniem?

Jeśli nasz pojazd został uszkodzony, możemy ubiegać się o odszkodowanie wynikające z AC (o ile posiadane przez nas ubezpieczenie obejmuje taki rodzaj szkody) oraz odszkodowanie od właściciela terenu jakim może być zarządca drogi czy właściciel sklepu. W drugim przypadku nasz wniosek zostanie uwzględniony jedynie, gdy dobrze udokumentujemy całe zajście i udowodnimy, że drzewo było chore lub niezabezpieczone.


Jednak zanim będziemy szukać w przewróconym drzewie śladów po korniku drukarzu czy innych oznak słabości, w pierwszej kolejności powinniśmy zadzwonić po policję. Z całego zdarzenia powinna zostać spisana notatka służbowa, która potwierdzi, że coś takiego miało miejsce. Z takim dowodem proces dokumentacji będzie dużo prostszy. Jeśli jednak służby, z racji wystąpienia naprawdę dużej wichury, nie mają czasu wpaść na wizytę, dobrze będzie sfotografować skutki zdarzenia. Nie szczędźmy przy tym miejsca na naszej karcie- koniecznie pokażmy, jak prezentuje się po fakcie samochód, oraz zróbmy zdjęcia winowajcy, na przykład gałęzi. Jeśli zależy nam na jak najdokładniejszej dokumentacji, by nasz wniosek był rozpatrzony pozytywnie, zlećmy analizę dendrologowi lub biegłemu, który być może uzna, że faktycznie dane drzewo było chore.

Pamiętajmy również o zachowaniu faktury za naprawę samochodu. Z takim kompletem dokumentów będziemy mogli wnieść pozew do sądu. Pierwsze koszty sądowe ponosi poszkodowany, więc droga do uzyskania naszego odszkodowania może być długa i uciążliwa.


Być może lepiej więc jest kupić dodatkowe ubezpieczenie lub uważnie patrzeć na prognozy pogody?


2 komentarze